Prokop Pithart photography

Webové stránky fotografů jsou takovým evergreenem šablonových systémů. Ono se to nabízí, protože krabicová řešení se nejlépe vytvářejí pro skupiny zákazníků, kteří mají úplně ty samé potřeby. Úvodní slider, text o mně, galerie fotek a kontaktní informace - tohle tam asi bude chtít každý fotograf. Pokud jde o splnění těchto základních požadavků, je šablona to pravé řešení. Tedy pokud se na takové mikrostránce neuchytí vychytralý správce, který za 10 tisíc ročně provádí aktualizace a o web "se stará". To pak ta hlavní výhoda šablonového webu letí ven oknem.

Proč jsme tedy vlastně dělali "fotoweb" na míru? Ty hlavní důvody bývají dva:

  1. Požadavky překračují to, na co jsou šablony připravené. V případě, že bychom i přesto zvolili šablonu, čekalo by nás přizpůsobování a rozšiřování šablony, která je cizí kód a často není moc připravena na další zásahy. Nákladově se tak paradoxně můžeme dostat i výše než s řešením na míru.
  2. Žádná šablona neodpovídá představě nebo prostě chce mít zákazník neomezené možnosti.

Prokopa by mezi obyčejné fotografy zařadil málokdo. Celý život se zabývá ochranou zvířat a tato vášeň se pochopitelně odráží i v jeho tvorbě. S fotoaparátem v rukou ho můžete sledovat i v rámci seriálu Do Divočiny vysílaným ČT2. Jeho fotografie zvířat i lidí vyzařují zajímavou auru příběhů, které jsou za nimi. A právě toto jsme do webu chtěli otisknout. To, jak se přenáší storytelling do webu, jsou drobnosti. Strukturovaný obsah, návaznost prvků anebo třeba originální doplnění galerií o audio ukázku, která navodí atmosféru setu fotografií.

Na webu s velkým počtem vysoce kvalitních fotografií nám ale pak vzniká výzva - objem dat, který se musí stáhnout při návštěvě webu. Profesionální fotky v plné velikosti mohou mít i přes 10 MB a neošetřená galerie 50 fotek pak znamená, že pokud návštěvník šel z mobilu přes data, tak právě vyčerpal 500 MB. Abychom drželi objem stahovaných dat na uzdě, nahrávané fotky zmenšujeme, mírně komprimujeme (nechceme, aby utrpěla jejich kvalita) a hlavně využíváme lazy-loading, díky kterému se stahují pouz obrázky, které vidíme aktuálně na obrazovce.

Prokopovu tvorbu můžete také přímo online poptat díky poptávkovému formuláři uzpůsobenému na míru. Web je shodou okolností jedním z prvních projektů využívajících framework VueJS. I po dvou letech slouží s minimálními provozními zásahy a udržuje si udržitelnost, rozšiřitelnost a solidní výkon.

tvorba webových stránek
IT provoz
Webdesign

Budget projektu

Příležitosti k využití

  • skvělé materiály
  • zajímavý příběh
  • spolupráce na webdesignu

Hlavní výzvy projektu

  • systém poptávek při omezeném rozpočtu
  • potřeba optimalizace kvůli velkým fotografiím

Chcete se dotknout víc než
špičky ledovce?

<Path> Layer 1